2015-05-19
Tarnowscy Ratownicy Mistrzami Śląska w Ratownictwie Medycznym Racibórz 2015
W dniach 13 – 15 maja 2015r. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym Racibórz 2015. Zespół Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, w składzie: Grzegorz Barcik, Witold Duda, Paweł Kukla, zajął I miejsce powtarzając sukces z Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w Jastrzębiu – Zdroju w miesiącu maju 2013 roku.

W tegorocznych Mistrzostwach Śląska udział wzięło udział 18 załóg ratowników medycznych z całej Polski. Zmagania ratowników można było obserwować między innymi na terenie przedszkola w Krzyżanowicach, w Kuźni Raciborskiej, na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, czy też na terenie strzelnicy Rafako.

Ratownicy mieli do wykonania pięć zadań – 1 konkurencję nocną i 4 dzienne.
Konkurencja nocna pn. „Po zmierzchu” – to wypadek w Kuźni Raciborskiej. Zadaniem drużyn była pomoc osobom rannym i nieprzytomnym, które ucierpiały w wyniku wypadku samochodowego oraz opieka nad grupą głuchoniemych.
Następnego dnia na uczestników czekały kolejne cztery konkurencje:
1. Konkurencja „Napięcie”, miała miejsce na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Ratownicy udzielali pomocy poszkodowanemu monterowi, który podczas montażu oświetlenia na zamku uległ wypadkowi. Pomocy ratownikom medycznym udzielali przybyli na miejsce strażnicy miejscy, a także świadek wypadku.
2. Konkurencja „Policja” odbywała się na terenie strzelnicy Rafako znajdującej się przy ulicy Łąkowej w Raciborzu. Ratownicy mieli za zadane udzielić pomocy medycznej zatrzymanemu, który ugodził nożem policjanta i został postrzelony przez drugiego policjanta.
3. Kolejne zadanie medyczne miało miejsce w piwnicy w miejscowym przedszkolu
w Krzyżanowicach. Dyspozytor wysyłał na miejsce karetkę, informując ratowników: "duszności, w wywiadzie chory zaznaczył, że ma astmę". Poczynania ratowników medycznych obserwowali sędziowie.
4. Ostatnia konkurencja miało miejsce na placu Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Uczestnicy musieli wykonać kilka zadań sprawnościowych.

Zadania wykonywane w czasie trwania mistrzostw odzwierciedlają zdarzenia, z jakimi ratownicy spotykają się w rzeczywistości. Są to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Mistrzostwa to również wymiana doświadczeń z zakresu ratownictwa medycznego, podnosząca umiejętności ratowników medycznych, a tym samym przyczyniają się do skuteczniejszego reagowania w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego.

Zakończenie Otwartych Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Medycznym Racibórz 2015 miało miejsce w dniu 15 maja. Wręczenie medali najlepszym załogom poprzedziła uroczysta parada karetek, która przejechała z Szymocic wprost na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw zwyciężyła drużyna Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie uzyskując 163 pkt., miejsce drugie zajął Powiatowy Szpital w Wodzisławiu Śląskim Pogotowie Ratunkowe w Rydułtowach zdobywając 159 pkt., na trzeciej pozycji znalazło się Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach z liczbą 158 pkt.

To już kolejny sukces naszej załogi. Gratulujemy!


powrót