2015-02-03
Ratownicy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie zdobyli III miejsce podczas X Jubileuszowych Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym
W dniach 27-30 stycznia 2015r. odbyły się X Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym Bielsko-Biała 2015, których organizatorem było Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Zespół Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie w składzie: Mateusz Wszół, Grzegorz Barcik oraz Jakub Będkowski zajął wysokie III miejsce.
W tegorocznych Mistrzostwach udział wzięły 53 załogi ratowników nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, w tym Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Niemiec – łącznie rywalizowało 350 osób.

Zadania wykonywane w czasie trwania mistrzostw odzwierciedlają zdarzenia, z jakimi ratownicy spotykają się w rzeczywistości. Są to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Nad całością czuwała grupa sędziów złożona z uznanych w kraju i na świecie autorytetów w dziedzinie ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Absolutną nowością tegorocznych Mistrzostw, były zadania związane ze współpracą z ratownikami górniczymi, które odbyły się na terenie kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Scenariusz tej konkurencji zakładał wybuch metanu w kopalni. Ratownicy udzielali pomocy poszkodowanym w wyniku wybuchu. Oceniana była nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym zwyciężył SP ZOZ RPR Sosnowiec SPR Dąbrowa Górnicza. Drugie miejsce wywalczył Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, a na trzecim miejscu stanęli Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie oraz Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Kielce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz, Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Śląskiego - Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski – Piotr Litwa oraz Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek.

To już kolejny sukces naszej załogi, która regularnie plasuje się na podium. Gratulujemy!


powrót