2014-06-16
Sukces Tarnowskich ratowników w Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Krakowie.
Po raz pierwszy w Krakowie zostały zorganizowane mistrzostwa w ratownictwie medycznym z udziałem 22 zespołów ratowniczych z całej Polski. Od czwartku do niedzieli ( 12-15 czerwca 2014 ) zespoły ratownicze musiały wykonywać trudne i skomplikowane zadania, które pokazały umiejętności załóg karetek.

Mistrzostwa to nie tylko widowiskowe pokazy ratownictwa, to przede wszystkim ćwiczenia, podczas których ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze doskonalą swoje kwalifikacje w tej niezwykle ważnej dziedzinie - ratowaniu ludzkiego życia.

Zadania, jakie mają do wykonania w czasie mistrzostw zespoły odzwierciedlają zdarzenia, z jakimi ratownicy spotykają się w rzeczywistości. Są to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana była nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami. Jednym z zadań była symulacja wypadku samolotu pasażerskiego, w którym należało udzielić pomocy ponad 100 pasażerom.

W zawodach udział wzięły najlepsze załogi z całej Polski:

Lista uczestników :
1. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego
2. Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie SP ZOZ
3. Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe
4. PSPR Tarnów
5. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie - filia Łobez
6. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie - filia Kołobrzeg
7. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie
8. WSPRiTS "Meditrans" Warszawa
9. Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego
10. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach
11. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu
12. Bielskie Pogotowie Ratunkowe
13. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu
14. SPZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe
15. Szpital Powiatowy w Limanowej
16. Pogotowie Ratunkowe w Legnicy
17. SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe Sosnowiec
18. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie
19. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Olsztyn
20. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Białystok
21. SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego Częstochowa
22. SP ZOZ "RM MEDITRANS" Siedlce


W ostatecznej kwalifikacji zespół z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie w składzie Mateusz Wszół , Robert Żurawski i Paweł Dąbroś zajął bardzo wysokie 2 miejsce. Zespół ten zdobył też pierwsze miejsce w zadaniu ,,Twist"
(...)Bardzo gorąco gratuluję zwycięzcom, bo wiem, że zadania nie były łatwe. Ale równocześnie gratuluję też wszystkim załogom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w zawodach. Start na mistrzostwach to bardzo ciężka praca i duży wysiłek. Warto jednak go podjąć, ponieważ są to doskonałe ćwiczenia, świetnie przygotowujące zespoły ratownictwa do codziennej pracy (...) – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Zawody ratownicze organizowane są w Polsce od kilkunastu lat. W ciągu roku odbywają się mistrzostwa regionalne, których zwycięzcy startują później w zawodach o randze ogólnopolskiej. Krakowskie mistrzostwa są właśnie takimi eliminacjami do Mistrzostw Polski, które planowane są na wrzesień tego roku.
Więcej informacji na stronie www.kpr.med.pl/mistrzostwa

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji.


MISTRZOSTWA KRAKÓW 2014