2013-10-28
Wypadek w Gnojniku!
Zginęły trzy osoby.


W dniu 27.10.2013 r. o godz. 17:15 Dyspozytor Medyczny PSPR w Tarnowie przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Gnojnik. W zdarzeniu brały udział 3 pojazdy: 2 busy oraz 1 samochód osobowy. O godz. 17:17 dyspozytor przekazał informację - do Staży Pożarnej
i Policji W Brzesku.
Dyspozytor zadysponował 7 zespołów ratownictwa medycznego oraz HEMS z Krakowa
o godz. 17:21. Pierwszy zespół zadysponowano o godz. 17:15 tj. Zespół S5 Brzesko – przybył na miejsce zdarzenia 17:23 (Pogotowie Brzesko)

W ciągu 2 minut tj. 17:16-17:18 zadysponowano kolejne 4 zespoły a to;
• P10 Brzesko –przybył na miejsce zdarzenia 17:26 (Pogotowie Brzesko)
• Zespół S6 Czchów – przybył na miejsce zdarzenie 17:28 (Pogotowie Brzesko)
• Zespół P8 Zakliczyn – przybył na miejsce 17:39 (Pogotowie Tarnów)
• Zespół S11 Muchówka – przybył na miejsce zdarzenia 17:40 (Pogotowie Bochnia)

Zespół P11 Szczurowa (Pogotowie Brzesko) – przybył na miejsce zdarzenia 17:46
po zakończeniu realizacji wcześniejszego wezwania.
0 godz. 17:42 po konsultacji z lekarzem koordynatorem akcji ratunkowej zadysponowano kolejny Zespół P16 Łososina Dolna (Pogotowie Nowy Sącz).
W wypadku drogowym uczestniczyło 13 osób poszkodowanych, w trakcie medycznych czynności ratunkowych stwierdzono 3 zgony, 9 osób przewieziono do hospitalizacji. Według triage: 3 osoby czarne /zgony/, 3 osoby czerwone /stany ciężkie/, 4 osoby żółte /stany stabilne/, 3 osoby zielone /stany lekkie/. Poszkodowanych przewieziono do:
- 1 osoba – Szpital Wojewódzki w Tarnowie
- 3 osoby – SOR w Brzesku
- 1 osoba – Centrum Urazowe w Krakowie
- 1 osoba - SOR Nowy Sącz
- 3 osoby – SOR Bochnia
- 1 osoba pozostała na miejscu zdarzenia pod opieką Policji
HEMS – wezwano do najciężej poszkodowanego – który zmarł w trakcie reanimacji. Ratownicy HEMS pomagali ZRM P10 w medycznych czynnościach ratunkowych w miejscu zdarzenia.
W trakcie akcji ratunkowej Dyspozytorzy Medyczni w czasie rzeczywistym obserwowali i koordynowali medyczne działania ratunkowe na miejscu wypadku masowego. Całość działań nadzorował dyspozytor prowadzący Grzegorz Knap.
Po przeprowadzeniu segregacji medycznej przez ZRM S5 Brzesko, który pierwszy przybył na miejsce zdarzenia – przekazywał raport dyspozytorom o ilości i stanie zdrowia poszkodowanych. Na podstawie tych informacji we współpracy z lekarzem Koordynatorem Ratownictwa Medycznego Małopolski w Krakowie, dyspozytorzy uzgadniali z poszczególnymi szpitalami alokację poszkodowanych z miejsca zdarzenia.

Wszyscy poszkodowani dotarli do szpitala w czasie do jednej godziny (złota godzina).

W udzielaniu ratowniczej pomocy medycznej uczestniczyły zespoły z 4 powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego i nowosądeckiego.

Po udzieleniu pomocy medycznej wszystkim poszkodowanym oraz po sprawdzeniu miejsca wypadku i okolicznego terenu o godz. 18:50 decyzją lekarza koordynującego medyczne czynności ratunkowe na miejscu zdarzenia – zakończono działania.


powrót