2013-09-10
Ratownicy z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Mistrzem Polski w Ratownictwie Medycznym !!
W rozegranych we Wrocławiu XII mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym wzięło udział 45 doborowych zespołów ratownictwa medycznego z całego kraju, w tym także zespół z PSPR Tarnów w składzie Paweł Kukla, Witold Duda i Mateusz Wszół.
Zawodnicy mieli do wykonania wiele zadań sprawdzających różne obszary wiedzy i praktyki w ratownictwie medycznym
Ratownicy musieli m.in. pomóc osobie, która topiła się w miejskiej fontannie, prowadzić akcję ratunkową na dachu 50-piętrowego wieżowca czy prowadzić resuscytację w trakcie jazdy karetki, co jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Przygotowano także symulację zdarzenia masowego, podczas której należało prawidłowo przeprowadzić segregację poszkodowanych. Jedno z zadań było szczególne. Na podstawie rzeczywistego wydarzenia sprzed kilku miesięcy przeprowadzono symulację zderzenia samochodu osobowego z karetką neonatologiczną. Poszkodowanych było pięć osób, w tym niemowlę.
,,Zdaniem komandora Mistrzostw i jednocześnie szefa wrocławskiego pogotowia ratunkowego, poziom wyszkolenia przekłada się na jakość pomocy medycznej, którą gwarantują polskie ekipy ratowników. - Ci ludzie potrafią tak opatrzyć i zabezpieczyć poszkodowanego pacjenta, że nierzadko lekarz przyjmujący na oddziale SOR ofiarę wypadku już nie musi wykonywać żadnych czynności. Także pacjenci trafiający bezpośrednio do szpitali są fachowo przez ratowników zdiagnozowani - powiedział Dragan"


Pierwsze miejsce w XII otwartych mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym rozegranych we Wrocławiu zdobyła Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, uzyskując 278.45 pkt.; miejsce drugie zajęło - Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ZRM z wynikiem 247.55 pkt.; na trzeciej pozycji znalazło się SP ZOZ MSW z WMCO w Olsztynie z liczbą 242.30 pkt.

Gratulujemy Mistrzom !!


Pragniemy również złożyc serdeczne podziękowania dla Medycyny Praktycznej - Szkolenia w Krakowie za udostępnienie sali ćwiczeniowej dla drużyny ratowników z Tarnowa, Dziękujemy .Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji z tego wielkiego wydarzenia. Robert Żurawski

Relacja video
powrót