2013-05-27
Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym w Jastrzębiu Zdroju
„Wszyscy ludzie są równi" słowa wypowiedziane przez Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach były hasłem przewodnim tegorocznych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Słowa dotyczyły osób niepełnosprawnych z którymi ratownik medyczny może się spotkać w swojej pracy. Należy więc doskonalić swoje umiejętności i ćwiczyć zadania, które mogą się przydarzyć osobom niepełnosprawnym.

W mistrzostwach wzięło udział kilkanaście doborowych zespołów ratownictwa medycznego z całego kraju, w tym także zespół z PSPR Tarnów w składzie Paweł Kukla, Witold Duda i Mateusz Wszół.

Otwarcie mistrzostw odbyło się 27.05 w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu Zdroju. Atrakcją był występ duetu Integracyjnego Teatru Tańca „Kołonoga" z Sosnowca oraz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Jastrzębiu Zdroju, a także grupa „Stonehenge", prezentująca muzykę celtycką wraz z pokazem tańca.

Następnego dnia nasz zespół musiał sprawdzić swoje umiejętności w 7 zadaniach. Zadania oceniane były na podstawie aktualnej wiedzy medycznej w zakresie ratownictwa medycznego. Po raz pierwszy w historii takich zawodów jedno z zadań rozegrano je na terenie kopalni węgla kamiennego. Zadanie polegało na tym, że startujący mieli udzielić pomocy elektrykowi, który został porażony prądem i spadł z drabiny. Ratownicy udzielali też pomocy kilkuletniemu chłopcu, który stracił przytomność, a także przywracali do życia, nieprzytomnego, pijanego mężczyznę. Najlepszą drużyną okazał się zespół z PSPR Tarnów otrzymując puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Już we Wrześniu nasz drużyna sprawdzi swoje umiejętności na Mistrzostwach Polski we Wrocławiu.

Na zakończenie mistrzostw odbył się uroczysty przejazd ambulansów pod eskortą policji ulicami Jastrzębia Zdroju oraz pokaz samoobrony ratowników medycznych WPR w Parku Zdrojowym.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji z tego wielkiego wydarzenia. Robert Żurawski

Relacja foto


Relacja video
powrót