Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna nr. 2 w Tarnowie obsługuje 9 powiatów: tarnowski, dąbrowski, brzeski, bocheński, nowosądecki, gorlicki, limanowski miasto Tarnów i Nowy Sącz.
Liczba ludności tych powiatów to około milion sto tysięcy mieszkańców.
Procedura przyjmowania wezwań i dysponowania Zespołów Ratownictwa Medycznego opiera się na wytycznych z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2014 roku oraz systemie SWD (System Wspomagania Dowodzenia)


Telefony alarmowe: 999

(12) 254 07 92 - podkładowy numer 999 (dodzwaniamy się do Dyspozytorni Tarnów będąc poza jej rejonem działania)


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ilość połączeń i wyjazdów - Dyspozytornia Tarnów cały rok 20142015-02-26
,, Niewidzialny Bohater - czyli jeden dzień z życia Dyspozytora Medycznego "
Poniżej krótki instruktaż jak prawidłowo wzywać pomoc do osoby w stanie bezpośredniego stanu życia:

- Należy dokładne określić miejsce zdarzenia (adres, lokalizacja, punkty orientacyjne)
- Podać powód wezwania - co się stało (rodzaj zdarzenia, zachorowania, liczba poszkodowanych)
- Kto potrzebuje pomocy (imię i nazwisko, wiek, płeć)
- Kto wzywa ZRM ( twoje imię i nazwisko, numer telefonu)
- Odpowiadać dokładnie na pytania dyspozytora
- Wezwanie przyjęte do realizacji ma zostać potwierdzone przez dyspozytora słowami: "wezwanie przyjęte". Pamiętaj nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki.
- Przypadku nagłego zatrzymania krążenia (nieprzytomny, brak oddechu) dyspozytor pokieruje w udzielaniu pierwszej pomocy.

Ustalenie dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej pod numer 112 może przyspieszyć przybycie służb ratunkowych, ograniczyć skutki obrażeń oraz ocalić życie. Telefon alarmowy w Małopolsce 112 odbierany jest przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) Krakowie, który w przypadku odebrania zgłoszenia, z którego wynika że niezbędna jest pomoc Zespołu Ratownictwa Medycznego natychmiast przekierowuje rozmowę do jednej z dwóch skoncentrowanych dyspozytorni medycznych to jest nr 1 w Krakowie lub nr.2 w Tarnowie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 999 dzięki systemowi SWD Dyspozytor Medyczny może zlokalizować miejsce, w którym potrzebna jest pomoc.
Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna nr. 2 w Tarnowie obsługuje 7 powiatów: tarnowski, dąbrowski, brzeski, bocheński, nowosądecki, gorlicki, limanowski miasto Tarnów i Nowy Sącz. Liczba ludności tych powiatów to około milion sto tysięcy mieszkańców. SDM w Tarnowie kieruje działaniami 47 karetek pogotowia ratunkowego. Każdego roku SDM nr.2 w Tarnowie odbiera 9000 tyś połączeń miesięcznie. Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżają około 80 tyś wyjazdów rocznie.
Pisząc o numerach alarmowych 112 i 999, należy opowiedzieć o bardzo ciężkiej i odpowiedzialnej pracy Dyspozytora Medycznego, który każdego dnia przyjmuje wezwania do pacjentów wymagających pomocy medycznej w stanie zagrożenia życia. Dyspozytor Medyczny nie tylko przyjmuje wezwanie i wysyła karetki, ale niczym anioł stróż kieruje zespołem ratownictwa medycznego, by ten bezpiecznie dojechał pod adres, gdzie potrzebna jest natychmiastowa pomoc. I bardzo często prowadzi resuscytację krążeniowo oddechową przez telefon, zanim na miejsce dojedzie karetka pogotowia ratunkowego.
Kim jest Dyspozytor Medyczny ? Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym Dyspozytorem medycznym może być osoba, która posiada wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego oraz ma co najmniej 5-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, na szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. To są warunki formalne , ale równie ważne są predyspozycje psychofizyczne , duża odporność na stres , komunikatywność, a także umiejętność pracy w zespole. Mało kto ma świadomość ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, jaką dyspozytorzy medyczni każdego dnia wykonują. Praca dyspozytora jest bardzo często niedoceniana , a tak naprawdę to niewidzialny bohater który każdego dnia ratuję ludzkie życie .Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o pracy Dyspozytora Medycznego w Tarnowie.
,, Niewidzialny Bohater - czyli jeden dzień z życia Dyspozytora Medycznego "

Kliknij aby odtworzyć

Robert Żurawski
2015-02-20
11 lutego - Europejski dzień numeru 112
11 lutego obchodzony był europejski dzień numeru 112. Jest to numer alarmowy, pod który można zadzwonić w razie wypadku, nagłego zachorowania w pracy, w szkole, czy na wakacjach w Polsce i za granicą. Europejski numer alarmowy 112 działa we wszystkich krajach UE.
W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. Gdy czyjeś życie jest zagrożone wybieramy numer 112 lub numer 999
Unia Europejska wprowadziła wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu Polacy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować po całej europie i szybko otrzymać pomoc.
Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem własnej sieci. Bardzo ważną informacją jest to że osoba niesłysząca może wezwać pomoc w Województwie Małopolskim wysyłając SMS’a na numer 728 112 112. Zatem ważne jest aby osoba niesłysząca miała zapisany podany numer w telefonie komórkowym. Pamiętajmy też żeby osoby starsze, samotne miały dostęp do numeru alarmowego, numeru który ratuje życie.
Jak należy powiadomić pomoc wysyłając SMS’a przedstawia algorytm poniżej:

ZASADY KORZYSTANIA Z TELEFONU ALARMOWEGO „728 112 112” PRZEZ OSOBY NIESŁYSZĄCE:
( http://muw.pl/default.aspx?page=112_wideo )

Podczas zgłaszania (wysłania sms’a) na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego w wiadomości należy:
1. Być w bezpiecznym dla siebie miejscu,
2. Napisać na początku SMS’a:
- jestem osobą niesłyszącą,
- podać adres zdarzenia. Powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz nr domu lub mieszkania. Należy również podać numer klatki w bloku oraz piętro na którym doszło do zdarzenia.
- napisać: co się stało (krótka informacja),
- podać ilość osób poszkodowanych (jeżeli ktoś poza osobą zgłaszającą)
- wskazać ewentualnie która służba jest potrzebna
- podać swoje imię i nazwisko
3. Czekać na zwrotnego SMS’a z CPR, potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia
4. Czekać na służbę ratunkową w zgłoszonym i bezpiecznym miejscu.Robert Żurawski
2014-06-18
OBOWIĄZUJĄCY "WOJEWÓDZKI PLAN DZIAŁANIA SYSTEMU PAŃSTWOWEGO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO"
Rejony działania Dyspozytorni Medycznych